گزارش مجوزهای دفتر موسیقی در نیمه نخست سال منتشر شد/رشد تولید آلبوم و تک آهنگ در روزهای کرونا

در شش ماهه نخست امسال یک هزار و 695 تک آهنگ، 135 اثر تصویری یا نماهنگ، 159 آلبوم مجوز انتشار گرفتند. همچنین با توجه به عدم برگزاری اجراهای صحنه‌ای در شش ماه اول امسال به دلیل شیوع کرونا، در این مدت مجوز 16 عنوان برنامه اجرای صحنه ای با 30 اجرا از سوی دفتر موسیقی صادر شده است که این اجراها به‌صورت آنلاین برای علاقه‌مندان  پخش شده است.
این آمار نشان می دهد که در موسیقی سنتی 48 آلبوم و 91 تک آهنگ، در موسیقی پاپ 46 آلبوم و1212 تک آهنگ، در موسیقی کلاسیک 14 آلبوم و 39 تک آهنگ، در موسیقی نواحی 10 آلبوم و 53 تک آهنگ، در بخش تلفیقی 39 آلبوم و 292 تک آهنگ و در موسیقی کودک 2 آلبوم و 8 تک آهنگ مجوز انتشار را دریافت کرده اند که نشان می‌دهد با وجود فراوانی تک آهنگ ها در موسیقی پاپ، موسیقی سنتی از ساز و کار منسجمی برای انتشار آلبوم ها برخوردار بوده است.
در این میان 38 مجوز برای انتشار کتاب صوتی هم صادر شده که کتاب “پرنده من” نوشته ” فریبا وفی” شاخص ترین اثر در این حوزه است.
شاخص ترین آثار بخش های مختلف
در بخش پاپ در شش ماهه نخست سال، از میان آلبوم های پاپ که مجوز انتشار گرفته‌اند، می توان به آلبوم‎های “سیب هوس” به آهنگسازی و خوانندگی “امیر عظیمی”، “تک گویی” به آهنگسازی و خوانندگی “سیروان خسروی”، “آدمای شب زده” به آهنگسازی و خوانندگی “کاوه یغمایی” و “دوراهی” به آهنگسازی و خوانندگی “امیر عباس گلاب” اشاره کرد.
 همچنین بیشترین مجوز را در بخش پاپ به ترتیب “افشین آذری” با یازده اثر، “سینا سرلک” با ده اثر و پدرام بهزادی فر با هفت اثر دریافت کرده اند که همه آن ها در قالب تک آهنگ بوده است.
در بخش سنتی از میان آثاری که مجوز انتشار گرفته‌اند باید به آلبوم‎های “آیینه ” به خوانندگی و آهنگسازی “جواد طیرانی بطحایی”، “نهان” به خوانندگی ” حسین علیشاپور” و آهنگسازی “یاسمین رحمتی”، ” هم نفسی با خدا” به خوانندگی و آهنگسازی “علیرضا فولادی” و”با من بخوان” به خوانندگی ” علیرضا قربانی” و آهنگسازی ” حسام ناصری” اشاره کرد.
بیشترین مجوز را در بخش موسیقی سنتی در بخش تک آهنگ علی دهکردی با 7 اثر و علیرضا گلبانگ با 3 اثر دریافت کرده‎اند.
در بخش موسیقی کلاسیک از میان شاخص ترین آلبوم های منتشر شده می توان به آلبوم های ” کنسرت بزرگداشت “پرویز تناولی” به آهنگسازی “کریستف رضایی، مازیار یونسی و پیمان یزدانیان”، ” مشتاق گل ” به آهنگسازی ” هوشنگ کامکار” و “نوروز آیینه ” به آهنگسازی ” فردین خلعتبری” اشاره کرد.
در بخش موسیقی تلفیقی نیز می توان به آلبوم ها و تک آهنگ هایی چون ” از روزهای نبودن” به خوانندگی ” سالارعقیلی” و آهنگسازی ” هومن دهلوی”، ” ایستگاه” به خوانندگی ” امید نعمتی ” و آهنگسازی “مهیار علیزاده”، ” آغوشی خیالی” به خوانندگی “علی یاری و حسین (ایرج) خواجه امیری اشاره کرد.
 آمار مقایسه ای
در شش ماه اول سال 1398 یک هزار و 78 تک آهنگ، 127 نماهنگ، 161 آلبوم و 270 عنوان اجرای صحنه‌ای از دفتر موسیقی مجوز گرفته بود.
در شش ماهه نخست سال گذشته، در بخش آلبوم ها پاپ ۳۰، سنتی ۶۰، کلاسیک۹محلی ۱۹و
تلفیقی ۴۳ اثر تولید شده اند که در بخش پاپ رشد بیشتری در سال جاری مشاهده می شود.
در تولید تک آهنگ در همین بازه زمانی در سال گذشته تعداد پاپ ۷۶۵، سنتی ۶۴، کلاسیک ۱۸، محلی ۲۷ و تلفیقی ۲۰۴ اثر تولید شده اند که در همه بخش ها افزایش دیده می شود.
آمار و عناوین مجوزهای صادر شده دفتر موسیقی برای آلبوم، تک آهنگ، اثر تصویری(نماهنگ) و اجرای صحنه ای در شش ماهه نخست سال 99 در سایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نشانی honari.farhang.gov.ir   منتشر شده است.

افکار خود را به اشتراک گذارید

جای گذاشتن کد تبلیغ از
قابچین